Pogotowie strajkowe w górnictwie i energetyce

18 września Rada Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki (KSGiE) NSZZ "Solidarność" przekształciła się w Komitet...

Z okazji Dnia Energetyka...

14 sierpnia sektor energetyczny obchodzi swoje święto - Dzień Energetyka. Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki...

Obradowała Rada KSGiE

13 lipca w katowickiej siedzibie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" odbyło się posiedzenie Rady Krajowego Sekretariatu...

KSGiE: A gdzie "tarcza" dla górnictwa i energetyki?

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego zaakceptował pakiet rozwiązań, które mają łagodzić gospodarcze skutki pandemii koronawirusa. Główne...

Apel przewodniczącego Komisji Krajowej

Wobec rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa, specjalny apel do członków NSZZ "Solidarność" skierował przewodniczący Komisji...

Około 7 tysięcy energetyków, elektryków i elektroników wzięło udział w XXXIV Pielgrzymce Energetyków i Elektryków na Jasną Górę. Dwudniowemu spotkaniu modlitewnemu, zorganizowanemu przez Katolickie Stowarzyszenie Energetyków "Nazaret", towarzyszyło hasło "W mocy Bożego Ducha".

Pątnicy przybyli na Jasną Górę już w sobotę. Po spotkaniu branżowym udali się na mszę świętą połączoną z nabożeństwem Drogi Krzyżowej, a następnie uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim. Pierwszy dzień zakończyła odprawiona o północy msza w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, którą poprzedziło dwugodzinne czuwanie.

W niedzielę, po godzinie 9., pielgrzymi zebrali się przed częstochowską Bazyliką Archikatedralną Świętej Rodziny. Następnie, przy akompaniamencie orkiestry z należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA elektrowni "Turów", przeszli aleją Najświętszej Maryi Panny na jasnogórski szczyt, by uczestniczyć we mszy świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem metropolity szczecińsko-kamieńskiego arcybiskupa Andrzej Dzięgi. Metropolicie towarzyszyli duszpasterze branży energetycznej, a wśród nich krajowy duszpasterz energetyków, elektryków i elektroników ksiądz kanonik Sławomir Zyga.

Słowa powitania wypowiedział ojciec Mieczysław Polak, podprzeor jasnogórskiego sanktuarium. - Niech wstawiennictwo Matki Bożej i świętego Maksymiliana Kolbe, Waszego patrona, wspiera Was w Waszej trudnej i odpowiedzialnej pracy, a poczucie pewności dnia jutrzejszego, jasne perspektywy i pełna satysfakcja towarzyszą Wam codziennie - życzył obecnym na miejscu pracownikom sektora energetycznego.

Kazanie abp. Dzięgi poświęcone było między innymi kwestii rozsądnego dysponowania źródłami energii.

- Ileż to dzisiaj dyskusji jest na temat ekologii wśród źródeł energii - zauważył duchowny. - Pamiętam dyskusję, w której (...) padło pytanie o klasyfikację źródeł energii, które są dzisiaj dostępne dla człowieka. Bo są zwyczajne, i są nadzwyczajne, jakby rezerwowe. Te nadzwyczajne - jakby rezerwowe - są do jednorazowego wykorzystania w dziejach planety. A wśród nich jest węgiel, jest gaz, jest ropa - to są nadzwyczajne, jednorazowego wykorzystania źródła energii. Ale są też zwyczajne - to jest grawitacja, to jest energia światła, energia słońca i pochodne z tych dwóch źródeł - energia wodna, wiatrowa, inne. To są zwyczajne źródła energii, które Bóg dał temu światu i dał do dyspozycji człowieka, i tej energii wystarcza dla wszystkich. Jak to zrobić, aby każdy mógł z tych źródeł czerpać w obfitości i według potrzeby? To są też Wasze zadania - akademickie, badawcze, inżynieryjne, ale także zadania duchowe, bo i tu trzeba prosić o Ducha Świętego - podkreślił.

Metropolita szczecińsko-kamieński zaapelował, by nie obciążać zwykłych ludzi kosztami działań proekologicznych, wskazując w tym miejscu, że do zanieczyszczenia naszej planety przyczyniły się przede wszystkim nieodpowiedzialne decyzje podejmowane na szczeblu politycznym.

- To są też tematy do przemodlenia, przemedytowania i do wsłuchania się w głos proroków naszego czasu. Bo zacząć trzeba od zwykłej etyki, od zwykłego Bożego porządku, od Bożej moralności, inaczej się nie dojdzie do ładu w polityce, do ładu w gospodarce, do ładu w energetyce, do ładu w świecie. Otwórz więc serce na Boży ład. Popatrz ku Maryi, ucz się od Niej, wsłuchaj się w Nią i proś Ją o pomoc. (...) I idź przez codzienność po Bożemu. I idź, i innych ucz, dzieci i młodzież polską ucz, aby po Bożemu myśleli, po Bożemu żyli, po Bożemu pracowali. Bo ziemia przez Boga stworzona ma prawo być po Bożemu zarządzana i wtedy będzie domem. Idź i niech także przez Ciebie dobry Bóg odnawia i uzdrawia oblicze tej ziemi. Niech się tak stanie - zakończył swoją homilię.

Ostatni punkt pielgrzymki stanowiło odczytanie Aktu Zawierzenia Energetyków Polskich Matce Bożej przez ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

Dla porządku nadmieńmy, że oprócz szefa resortu, na Jasną Górę przyjechał wiceminister energii Adam Gawęda oraz były wiceminister - dziś europoseł - Grzegorz Tobiszowski.

Delegacji Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" przewodniczył Jarosław Grzesik.

O nas

Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" tworzy 10 sekcji zrzeszających struktury zakładowe Związku z ośmiu branż: górnictwa węgla kamiennego, górnictwa węgla brunatnego, górnictwa rud cynku i ołowiu, górnictwa rud miedzi, górnictwa soli, energetyki, elektrowni i elektrociepłowni oraz zakładów zaplecza górnictwa. Istnieją również sekcje zajmujące się problemami zawodowymi pracowników młodych oraz kobiet.
40-286 Katowice, ul. Floriana 7
322-539-158
sgie@sgie.pl